close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 6 maja 2017

  Od momentu powołania Senatu jako pierwszej demokratycznej instytucji państwa polskiego w 1989 r. realizuje on strategiczny program wspierający nauczanie języka polskiego i promocję kultury polskiej za granicą – powiedział Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski.

  6 maja br. Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski wraz z delegacją posłów i senatorów  złożył wizytę w stolicy Szwecji. Marszałkowi towarzyszył również Jan Dziedziczak Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Podczas swojego wystąpienia przed społecznością polonijną Marszałek Karczewski przypomniał okoliczności ustanowienia Dnia Polonii i Polaków za Granicą w 2002 r. oraz działania Senatu RP w zakresie wspierania Polonii i Polaków za granicą. Świętowanie Dnia Polonii i Polaków za Granicą w Sztokholmie miało szczególny charakter z uwagi na obecność licznych przedstawicieli mieszkającej w stolicy Szwecji diaspory węgierskiej, czeskiej i słowackiej. W ogrodzie Wydziału Konsularnego  Ambasady miał miejsce piknik, w którym wzięli udział przedstawiciele Polonii, w tym harcerze. Ponadto, w spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele krajów Grupy Wyszehradzkiej. Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy z Ambasadami Czech, Węgier oraz Słowacji w Sztokholmie.

   

  Z okazji  10-lecia Związku Nauczycieli Polskich w Szwecji w Ambasadzie miało miejsce okolicznościowe spotkanie. Polska delegacja odwiedziła również oratorium Quo Vadis prowadzone przez księży Salezjanów. Marszałek złożył również wieniec pod pomnikiem Ofiar Katyńskich.

  Marszalek senatu

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: