close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 9 maja 2017

  W dniu 8 maja 2017 r. w Ambasadzie RP w Sztokholmie odbyło się seminarium promujące studia w Polsce dla studentów zagranicznych

  Seminarium odbyło się z inicjatywy Ambasady RP w Sztokholmie. Wzięli w nim udział Ambasador RP Wiesław Tarka, Dyrektor Departamentu Dyplomacji Kulturalnej i Publicznej MSZ Małgorzata Wierzejska, jeden z najbardziej utalentowanych szwedzkich reżyserów młodego pokolenia Magnus von Horn (absolwent łódzkiej „filmówki”), Dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej ze Szwedzkiej Rady Szkolnictwa Wyższego - Gunnel Rydholm Olsson oraz inni przedstawiciele szwedzkich instytucji promujących studia zagranicą. Głównymi odbiorcami seminarium byli uczniowie szwedzkich szkół  średnich, zainteresowani studiami w Polsce. Ponadto w seminarium udział wzięli: szwedzcy absolwenci polskich uczelni (Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi), obecni szwedzcy studenci studiujący na polskich uczelniach (Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Warszawie), szwedzcy stypendyści Socrates - Erasmus odbywający stypendia na polskich uczelniach (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu), przedstawiciele polskich uczelni odpowiedzialni za studia dla studentów zagranicznych (Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi).

   

  Seminarium było dobrą okazją do promocji Polski, jako miejsca przyjaznego dla studentów z zagranicy. Jednocześnie dało możliwość do pogłębionej dyskusji na temat różnych aspektów studiowania w Polsce przez studentów z zagranicy, jak również stworzyło okazję do prezentacji oferty ww. polskich uczelni dla studentów zagranicznych. Szwedzcy uczniowie szkół średnich mieli także szansę do indywidualnej rozmowy z przedstawicielami poszczególnych polskich uczelni.

   

  Liczba studentów zagranicznych w Polsce systematycznie wzrasta – w 2016 r. osiągnęła ok. 60 tys. Tymczasem spada liczba Szwedów studiujących za granicą – w 2016 r. wyniosła ok. 29 tys. (systematyczny spadek od 2010 r. kiedy liczba Szwedów studiujących za granicą wynosiła prawie 50 tys. osób; spadek dotyczy zarówno stypendystów Erasmusa, jak również studiujących w pełnym wymiarze czasu).  Jednocześnie liczba Szwedów studiujących w Polsce utrzymuje się od kilku lat na podobnym poziomie i w 2016 r. wyniosła ok. 1,5 tys.  

   

  Seminarium było pierwszą tego typu inicjatywą podjętą przez Ambasadę RP w Sztokholmie -  organizacja podobnych wydarzeń będzie kontynuowana w przyszłości.

   

    

  Magnus von Horn_Dyr DDPiK MSZ Malgorzata Wierzejs
  Dyr DDPiK MSZ Malgorzata Wierzejska

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: