close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 12 września 2017

  W ramach obchodów Roku Conrada Instytut Polski we współpracy z Ambasadą RP w Sztokholmie oraz kinem Sture (SF Bio) zaprezentował 11 września dwa angielskojęzyczne filmy, polsko-brytyjskie koprodukcje oparte na twórczości Josepha Conrada - Korzeniowskiego.

  Widzowie mieli okazję obejrzeć film psychologiczny „Smuga cienia” w reżyserii Andrzeja Wajdy, z udziałem m.in. Marka Kondrata i Stanisława Tyma.  Scenariusz do filmu powstał na motywach powieści Josepha Conrada o tym samym tytule. Młody i niedoświadczony oficer marynarki handlowej Conrad - Polak z pochodzenia, obejmuje po raz pierwszy dowództwo statku handlowego. Ma przyprowadzić z Bangkoku do Singapuru statek, którego kapitan niespodziewanie umarł.

  Kolejną propozycją była pełna zwrotów akcji fabuła „Tajemniczy sojusznik” będąca jednocześnie debiutem reżyserskim Piotra Fudakowskiego.  Akcja rozgrywa się na Morzu Południowochińskim, polski kapitan po raz pierwszy dowodzi statkiem. Wrogo nastawiona załoga podejrzewa go o udział w uknutym przez nieuczciwego armatora spisku, mającym na celu zatopienie ich pływającego domu i wyłudzenie ubezpieczenia.

  Oba pokazy przyciągnęły uwagę wielu koneserów polskiej sztuki filmowej.

  SMUGA_CIENIA_001

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: