close

 • Polsce – służyć, Europę – tworzyć, Świat – rozumieć

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 26 kwietnia 2017

  Zorganizowany we współpracy z Ambasadą RP wykład miał miejsce 25 kwietnia w Visby (Gotlandia).

  Pan Herman Lindqvist wygłosił wykład na temat 1000 lat historii polsko-szwedzkiego sąsiedztwa. Pierwszą oznaką specjalnych stosunków władców Polski i Szwecji było małżeństwo córki polskiego księcia Mieszka Świętosławy (Sigrid Storråda) z pierwszym królem szwedzkim Erykiem Zwycięzcą (Erik Segersäll) około 1000 lat temu. Wykład koncentrował się na historii dynastii Wazów, która rządziła w Polsce i Szwecji w XVI i XVII wieku. Okres ten charakteryzował się nagłymi i nieprzewidywalnymi zwrotami w polityce krajowej i zagranicznej, które miały znaczący wpływ na sytuację Polski i jej pozycję w Europie.

  Podczas wykładu przedstawiono w ciekawy sposób wspólne elementy historii obu narodów, które dzisiaj łączą silne więzy międzyludzkie, a także kontakty gospodarcze, kulturalne i polityczne. Wszystkie te elementy sprawiają, że stosunki polsko-szwedzkie mają wyjątkowy charakter. Pan Lidqvist obejrzał również wystawę „Samarytanie z Markowej”, zorganizowaną wspólnie przez Ambasadę RP w Sztokholmie oraz Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej. Wystawa została otwarta na początku kwietnia br. z udziałem Ambasadora RP W. Tarki.


  Herman Lindqvist jest szwedzkim dziennikarzem, pracował jako korespondent zagraniczny w wielu krajach. Jest autorem wielu książek na temat szwedzkiej historii. Mieszkający w Polsce i Szwecji Herman Lindqvist, posiada unikalną wiedzę na temat historii obu krajów. Opublikował wiele książek i artykułów na temat Polski i stosunków polsko-szwedzkich.

  foto1
  foto2
  foto3
  foto4
  foto5

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: