close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 13 grudnia 2017

  O polskiej działalności w Afryce i priorytetach polskiej pomocy rozwojowej opowiedziała w rozmowie z red. Pawłem Kryszczakiem ambasador Joanna Wronecka, która kieruje polską placówką przy Narodach Zjednoczonych w Nowym Jorku.

  Była wiceszefowa polskiej dyplomacji podkreśliła, że w ostatnim czasie udało się otworzyć polskie przedstawicielstwa dyplomatyczne w Dakarze i Dar es Salaam. – Senegal i Tanzania – m.in. z uwagi na swoją stabilność i dobre perspektywy wzrostu – stają się ważnymi partnerami dla naszych przedsiębiorców. Są to nie tylko kierunki podróży wakacyjnych dla coraz większej liczby Polaków, ale też kraje priorytetowe dla polskiej pomocy rozwojowej – zaznaczyła ambasador Wronecka i przypomniała, że wśród krajów afrykańskich beneficjentami „Wieloletniego programu współpracy rozwojowej na lata 2016-2020” są również Etiopia i Kenia. – Działania w ramach tej strategii koncentrują się na wspieraniu kapitału ludzkiego, ochrony środowiska oraz przedsiębiorczości i sektora prywatnego – wyjaśniła ambasador Wronecka. Przypomniała również, że współpraca dwustronna na rzecz krajów afrykańskich jest prowadzona także poprzez dofinansowanie przez MSZ projektów rozwojowych, które realizują polskie organizacje pozarządowe w ramach corocznych konkursów „Polska pomoc rozwojowa” i „Wolontariat polska pomoc”.

   

  Ambasador Wronecka zaznaczyła również, że Polska uczestniczy w realizacji polityki rozwojowej Unii Europejskiej, oferując m.in. pomoc finansową dla krajów Afryki, Karaibów i Pacyfiku (AKP) za pośrednictwem wkładów do Europejskiego Funduszu Rozwoju (EDF). - Środki w ramach EDF-u przeznaczane są przede wszystkim na finansowanie trwałego rozwoju, likwidacji ubóstwa, w tym głodu i niedożywienia, szczególnie w krajach Afryki Subsaharyjskiej (…). W 2016 r. polski wkład na rzecz EDF-u wyniósł 65 mln euro. (…) Polska, uczestnicząc w finansowaniu EDF-u, przyczynia się nie tylko do zmniejszania ubóstwa w krajach AKP, lecz także do propagowania i rozwoju standardów demokratycznych, budowania państwa prawa czy respektowania praw człowieka i jego podstawowych wolności – wyjaśniła była wiceszefowa polskiej dyplomacji.

   

  W kontekście potencjalnej współpracy gospodarczej z krajami Afryki ambasador Wronecka przypomniała, że z roku na rok coraz więcej dużych, ale także małych i średnich polskich przedsiębiorstw, rozpoczyna proces dywersyfikacji geograficznej eksportu. - Kraje afrykańskie stają się dla nich coraz bardziej interesujące. Polscy przedsiębiorcy mają Afryce wiele do zaoferowania: od budownictwa, infrastruktury i transportu przez technologie informacyjne aż po zielone technologie – w tym gospodarkę wodną i recykling – wymieniła.

   

  Ambasador Joanna Wronecka wspomniała także o aktywnym zaangażowaniu Polski w unijne operacje w Afryce. - We wrześniu br. została podjęta decyzja o znacznym zwiększeniu polskiego zaangażowania w operację ratunkową „Sophia” (EU Navfor Med) na Morzu Śródziemnym. Popieramy planowane zwiększenie możliwości operacyjnych misji pomocy na granicach Libii w ramach EU Border Assisstant Mission. Polska pozostaje także zaangażowana w działania UE w Rogu Afryki – zaznaczyła ambasador Wronecka. - W 2017 r. polski rząd podjął decyzję o udzieleniu wsparcia sprzętowego siłom zbrojnym Republiki Czadu oraz Republiki Środkowoafrykańskiej. Polska jest także otwarta na propozycje dotyczące wsparcia budowy zdolności państw Sahelu w ramach G5 (Niger, Burkina Faso, Czad, Mali i Mauretania) w zakresie zwalczania przestępczości zorganizowanej, terroryzmu, handlu ludźmi i ochrony granic – przypomniała.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: