close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 24 czerwca 2019

  24 czerwca Chargé d’affaires a.i. RP Pan Tomasz Grzybkowski wręczył Odznakę „Bene Merito” Panu Arturowi Szulcowi za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej. W swojej laudacji podkreślił zasługi odznaczanego dla promocji Polski wśród szwedzkiej publiczności.

  Pan Artur Szulc jest historykiem i pisarzem. Od kilkunastu lat popularyzuje w Szwecji dzieje Polski i stosunków Polski ze Szwecją. W latach 2008-2019 napisał ok. pięćdziesięciu artykułów, które zostały opublikowane w skandynawskich, głównie szwedzkich pismach. Pisze o nieznanych w Szwecji wątkach polskiej historii: Cudzie nad Wisłą, Powstaniu Warszawskim, dziejach polskiej kawalerii po I wojnie światowej, bitwie pod Monte Cassino, rzezi wołyńskiej, jak również  grupie Ładosia z Berna, czyli o polskich dyplomatach ratujących Żydów w czasie wojny.

   

  Pan Szulc jest autorem m.in. książki „Polens Historia”. Omawia ona dzieje Polski od chrztu po dzień dzisiejszy. Napisał również „I skuggan av Auschwitz”, gdzie przedstawia zbrodnie dokonane przez hitlerowców. To pierwsza książka po szwedzku o niemieckich obozach zagłady. Chargé d’affaires podkreślił, że Pan Szulc znakomicie promuje historię Polski w Szwecji. Natomiast dyrektor Instytutu Polskiego Pan Paweł Ruszkiewicz wyraził uznanie za długoletnią współpracę z odznaczanym.

   

  W uroczystości udział wzięli: przedstawiciel parlamentu, dyrektor Instytutu Polskiego Paweł Ruszkiewicz, Konsul RP Grzegorz Jagielski, a także bliscy i przyjaciele Pana Szulca.

  DSC_0042
  DSC_0046
  DSC_0082

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: