close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 6 września 2018

  W ramach rejsu z okazji 100-lecia Marynarki Wojennej oraz 100. rocznicy odzyskania niepodległości Sztokholm odwiedził okręt 8. Flotylli Obrony Wybrzeża ORP "Kontradmirał Xawery Czernicki".

  W trakcie wizyty w Szwecji uczestnicy rejsu, na czele z dowódcą 8. Flotylli Obrony Wybrzeża kontradmirałem Krzysztofem Zdonkiem, uczcili miejsca pamięci szczególne dla polskich marynarzy. Wspólnie z charge d'affaires Ambasady RP w Szwecji Panem Łukaszem Zielińskim, Attache Obrony w Szwecji pułkownikiem Zdzisławem Śliwą oraz dowódcą 7. Brygady Obrony Wybrzeża pułkownikiem Rafałem Ostrowskim, przedstawicielem Sił Powietrznych pułkownikiem Tomaszem Kozyrą marynarze złożyli wieńce na cmentarzu w Mariefred. W tym mieście znajduje się tablica poświęcona załogom polskich okrętów podwodnych ORP "Sęp", ORP "Ryś" i ORP "Żbik" internowanych we wrześniu 1939 r. oraz groby ich marynarzy. Na pokładzie okrętu odbyło się uroczyste przyjęcie z okazji Święta Wojska Polskiego, z udziałem wysokich rangą przedstawicieli szwedzkich władz cywilnych, wojskowych i dyplomatów.

  ORP „Czernicki” to jeden z najmłodszych okrętów polskiej Marynarki Wojennej. Brał udział w wojnie przeciwko reżimowi irackiego dyktatora Saddama Husajna, trzykrotnie był jednostką flagową Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO – dwa razy na Bałtyku, na Morzu Północnym i w północnej części Atlantyku, raz na Morzu Śródziemnym i Czarnym. Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych na świecie współczesnych polskich okrętów wojennych.

  logo(1)
  czernicki2
  H49A1144
  H49A1179
  H49A1213
  H49A1414

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: