close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 14 grudnia 2018

  13 grudnia 2018 r. w Ambasadzie RP w Sztokholmie odbyło się seminarium z udziałem polskich i szwedzkich start-upów

  Seminarium w formie śniadania zostało zorganizowane we współpracy ze Szwedzko-Polską Izbą Handlową w Sztokholmie. Wzięły w niej udział cztery innowacyjne start-upy: Blinkee Nordic AB, Minnity, Ecoliving i Fundedbyme. Seminarium otworzyli: Łukasz Zieliński, Charge d’affaires a.i. Ambasady RP w Sztokholmie, Hans-Jakob Bonnier, przewodniczący Izby i wiceprezes Bonnier Business Press oraz Mikołaj Norek, dyrektor zarządzający Szwedzko-Polskiej Izby Handlowej, który moderował dyskusję. Impreza zgromadziła prawie 40-osobową widownię ze Szwecji, jak również z Niemiec.

  Wydarzenie było podzielone na dwie części: prezentacje („pitche”) start-upów Blinkee i Minnity oraz panel dyskusyjny. Firma Blinkee Nordic AB to założony przez Polaków i Szweda start-up, który oferuje elektryczne skutery miejskie i jest już obecny w kilku miastach europejskich (m.in. Budapeszt, Valencia, Split). Blinkee planuje obecność również w kilku miastach w Polsce oraz w Sztokholmie (właśnie zakończył kampanię fundraisingową poprzez portal Fundedbyme, w której udało się zebrać ponad 200 tys. EUR na działalność w Szwecji). Minnity natomiast to start-up, działający póki co w Szwecji, założony przez Polkę p. Katarzynę Hess – Wiktor, który opracował aplikację dla profesjonalnych opiekunów osób cierpiących na demencję. Jej celem jest ułatwienie pracy z osobami chorymi (m.in. wymiana informacji między opiekunami zajmującymi się tymi samymi osobami, pomoc w uzyskaniu informacji na temat danej chorej osoby etc.). Start-up zdobył uznanie i finansowanie w Szwecji, a także planuje rozwój na dalsze rynki (m.in. Polskę i Francję).

  W panelu dyskusyjnym wzięli udział przedstawiciele ww. firm, Fundedbyme, Ecoliving i Per Schlingman, inwestor aktywnie działający w ekosystemie innowacyjności w Szwecji. W czasie panelu dyskusja skupiła się m.in. na możliwościach i sposobach rozwoju polsko – szwedzkiej współpracy w dziedzinie start-upów, współpracy klastrów innowacyjnych z Polski i Szwecji oraz przeszkodach we współpracy start-upów z Polski i Szwecji.

  20181213_084224
  20181213_092833
  DSC_0842
  DSC_0857
  DSC_0868
  DSC_0874
  DSC_0880
  DSC_0882

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: