close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 29 lipca 2019

  Spotkanie zostało zorganizowane 24 lipca br. we współpracy z Instytutem Polskim w Sztokholmie z okazji zbliżającej się 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

  Jan Mizerski urodził się w 1928 r. w Warszawie. W wieku 16 lat brał udział w Powstaniu Warszawskim jako goniec w plutonie dywersji bojowej [Obwodu] VII. W 1951 r. obronił dyplom z architektury na Politechnice Warszawskiej. Po studiach był asystentem w katedrze na tej uczelni oraz pracował w pracowniach architektonicznych Zygmunta Stępińskiego oraz prof. Bohdana Pniewskiego w Warszawie. W 1958 r. wyemigrował do Szwecji, gdzie rozwinął swoją karierę jako architekt. Od roku 1958 jest członkiem Związku Architektów Szwedzkich SAR. W tym czasie zaprojektował m.in. Domy Kultury w Strömsnäsbruk i Hälleforsnäs, budynki handlowe i biurowe w Gävle, szkoły w Borås, Norrköping i Gävle, domy mieszkalne w dzielnicy Sankt Eriksområdet w Sztokholmie. Wraz z żoną, Catherine Berg, przełożył na język szwedzki dzieła wielu polskich pisarzy, m.in. Tadeusza Różewicza, Tadeusza Borowskiego i Mirona Białoszewskiego.

   

  Podczas godzinnego spotkania, które moderowała szwedzka dziennikarka i dyplomatka Mika Larsson, mieliśmy możliwość posłuchać niezwykłych opowieści z życia Pana Mizerskiego, jego ciężkich przeżyć z okresu Powstania Warszawskiego, wspomnień z życia w Polsce oraz historii, jak przeprowadził się do Szwecji i rozpoczął karierę architekta w Sztokholmie.

  3418
  8767
  8730

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: